fbpx
  • משרד עורכי דין ליאורה גדיש
  • facebook
  • google
  • Linkedin
site logo

דירת ירושה ומס שבח

  • Home / דירת ירושה ומס שבח

דירת ירושה ומס שבח

  • by carol |
  • Comments off

קבלת פטור ממס לדירה שהתקבלה בירושה

קרה מקרה – משמח יותר או פחות – וזכיתם בדירת ירושה . דירת ירושה …. כן , זה קורה …. בדרך כלל יש גם שותפים לזכיה הזו – אחים / בני דודים וכו’ .. כך שיתכן שירשתם רק חלק מדירת ירושה. כיצד תוכלו למכור את חלק הדירה הזה או את  דירת הירושה שירשתם? האם בפטור מלא ממס ? האם תצטרכו לשלם מס, ואם כן – כמה …?

על פי סעיף 4 לחוק מיסוי מקרקעין,  הורשה של נכס מקרקעין אינה נחשבת כמכירת  דירה  ולכן אין צורך לשלם מס בגין קבלת דירת ירושה  ( או חלק מדירה ), ומימלא גם אין חובת דיווח לרשויות מס שבח  בגין  כך.

כפועל יוצא , גם רישום הזכויות על שם היורש בדירת הירושה  מתבצע ללא צורך בהצגת אישורי מס שבח ומס רכישה.

בישראל לא חל היום מס עיזבון . מס עזבון היה חל רק לגבי אנשים שנפטרו לפני שנת 1980 , ובמקרה כזה , שומת מס העיזבון שהוצאה על ידי מנהל מס עזבון נחשבת לשווי הרכישה החדש.

ומה קורה כשמוכרים דירת ירושה  ( או חלק מדירה שהתקבלה בירושה ?

כולם רוצים כמובן לקבל פטור …. אבל לא תמיד זה אפשרי . התנאים לקבלת פטור במכירת דירת ירושה , ע”פ סעיף 49 ב(5 )  לחוק , הינם מצטברים (כל התנאים האמורים להלן):

  1. המוכר הוא בן זוגו של המוריש או צאצא שלו (בנו, נכדו, נינו וכו’) או בן זוגו של צאצא של המוריש.
  2. במועד הפטירה – זוהי דירתו היחידה של המוריש
  3. אם המוריש היה בחיים ומוכר את הדירה , הוא היה זכאי לפטור .

על מנת שמשפט זה יהיה נכון , יש לבדוק שהמוריש , במועד פטירתו , היה עומד בכל הכללים של מכירת דירה יחידה פטורה (ראה כתבה באתר : פטור לדירה יחידה : לא בכל מצב )  ובקצרה :

  • בעלים של דירת מגורים אחת בלבד במועד הפטירה ,
  • הדירה שימשה למגורים ו/ או היתה ראויה למגורים והיתה דירת מגורים “מזכה” ( דהיינו  דירת מגורים אשר שימשה למגורים לפחות באחת מן התקופות הבאות : 1. 80% מהתקופה בשלה מחושב השבח. 2. ארבע השנים שקדמו למכירה),
  • הדירה היתה בבעלות המוריש (ובמידה ומדובר בדירה שהיתה בבניה, הזמן נספר מקבלת טופס 4 )  לפחות 18 חודשים לפני הפטירה .

  1. בנוסף , כמו בכל פטור , המכירה צריכה להיות של כל זכויות היורש בדירה ( באופן כזה שלא ישארו בידיו זכויות, לדו’ אם ירש חצי , חייב למכור את כולו , הוא אינו יכול למכור רק רבע ולהינות מפטור דירת ירושה ).

למעשה זהו פטור מיוחד שבו היורש נכנס בנעלי המוריש, וזכאי לקבל את הפטור שהמוריש היה זכאי לקבל, אילו היה בחיים .

לפיכך, השימוש בפטור ע”פ סעיף 49 ב (5) אינו במסגרת ה”פטור” הרגיל של דירה יחידה, לפיכך הכללים הרגילים של פטור  דירה יחידה לגבי המוכר עצמו אינם חלים , לדוגמא היורש אינו חייב להחזיק בדירה שנה וחצי בעצמו לפני מכירתה , אלא יכול למכור אותה  מיד לאחר קבלתה בירושה, בתנאי שהמוריש עצמו החזיק בה שנה וחצי כאמור  ( במידה וטרם ניתן צו ירושה / צו קיום צוואה ניתן לחתום על חוזה עם תנאי מתלה מתאים ולפיו העסקה תיכנס לתוקף עם קבלת הצו , רישומו בטאבו ורשום הערת אזהרה לטובת הקונה נקיה מכל זכות נוגדת) .

דוגמא נוספת היא , שגם אם היורש , המוכר את דירת הירושה , הינו בעל  דירה נוספת , הוא אינו צריך למכור את דירתו הנוספת והוא יכול להשתמש בפטור דירת ירושה , שכן כאמור , הוא נכנס לנעלי המוריש ומשתמש בפטור של המוריש עצמו .

15/4/19 י’ בניסן תשע”ט

האמור אינו ממצה ואין להסתמך עליו או לעשות בו שימוש  או לראות בו יעוץ משפטי מכל סוג שהוא . המידע נועד לנוחות ולרקע כללי בלבד ואין לעשות שימוש בתוכנו ללא קבלת אשור מראש של עו”ד גדיש . האמור לעיל רלבנטי למועד הפרסום . כל הזכויות שמורות . בכל מקרה פרטני יש לפנות ליעוץ לעורך דין מקרקעין .