fbpx
 • משרד עורכי דין ליאורה גדיש
 • facebook
 • google
 • Linkedin
 • office@gadish-law.co.il
 • 09-7481202
site logo

הלוואה או מתנה לילד המתחתן?

 • Home / הלוואה או מתנה לילד המתחתן?

הלוואה או מתנה לילד המתחתן?

 • by carol |
 • Comments off

הלוואה או מתנה לילד המתחתן? כיצד נגן על הרכוש במקרה של פירוד חלילה?

בשעה טובה הילד בן  30  (או הילדה…) , פחות או יותר , מתחתן , ובמקרים רבים הורים  מעוניינים לסייע לילד ברכישת דירה,  צעד חשוב ומשמעותי בהקמת התא המשפחתי.

אולם, פעמים רבות חוסר השוויון  לעומת הצד השני , (כשלדוגמא, רק ההורים מצד הבעל  יכולים  או מוכנים להשקיע סכום משמעותי ברכישת דירה  לבני הזוג, בזמן שההורים של האישה אינם יכולים או אינם רוצים  לסייע ברכישת הדירה) מעוררים את הרצון, הטבעי , לפעול להגנה  על הסכום המשמעותי המועבר  כעת במתנה לילד לרכישת הנכס המשותף , במקרה שחלילה הנישואים לא יחזיקו מעמד ( נדיר אבל קורה …. ).

ישנן דרכים רבות להגן על כספים אלו , כאשר הדרכים העיקריות הן:

 1. העברת הכספים מההורים לילד ככספי הלוואה ולא מתנה, כאשר כספי ההלוואה מיועדים ישירות לרכישת הדירה.

על מנת שדרך זו תהא אפקטיבית יש לפעול באופן מסודר , דהיינו  לערוך הסכם הלוואה, ולא להסתפק באמירה סתמית או באיזה “ציטל’ה”. הרי כל עניין הסכם ההלוואה הוא למקרה חלילה של פירוק התא המשפחתי של הבן או הבת.  במקרה זה  ברור  כי עדיף שיהיה מסמך, ואם כבר אז לעשות את זה כמו שצריך, עדיף לגשת לעורכת דין נדל”ן או לעורך דין נדל”ן  שיוכלו  לטפל בהכנת מסמך ההלוואה ורשום ההלוואה  לרבות בטוחה  על הדירה הנרכשת כמו מישכון הזכויות בדירה ברשם המשכונות  או רשום הערת אזהרה או שעבוד בלשכת רשום המקרקעין).

יש לציין שבהעדר מסמך הלוואה ו/ או רשום בטוחה על הדירה הנרכשת , הואיל ומדובר ביחסי משפחה מדרגה ראשונה – הורים וילדים , קיימת חזקה ולפיה  מדובר במתנה אלא אם הוכח אחרת.

אני מדגישה כי על מנת שלהסכם ההלוואה יהיה תוקף כלפי כולי עלמא, יש כמובן לרשום בטוחה כמו הערת אזהרה או משכון או משכנתא על הזכויות בנכס לטובת ההורים. בכל מקרה , במצב כזה מומלץ להוסיף רישום הערת אזהרה לטובת ההורים, אשר תוכן ההערה יהיה למעשה מניעת  מכירת הדירה  הנרכשת אשר נרכשה בסיוע ההורים בלא הסכמתם.

 • במידה והסכום הניתן ע”י ההורים היינו מלוא הדירה, ניתן לפעול בדרך של רכישת הדירה בנאמנות עבור הילד (כשהילד רשום כ”נהנה” במשרדי מיסוי מקרקעין בלבד, וברשומי לשכת רשום המקרקעין יהיו רק פרטי ההורים, הנאמנים .
 • דרך נוספת, פחות נעימה לעשיה בפועל, היא התניית המתנה בקיום תנאי  –  כשהתנאי הוא שהמתנה תקפה כל זמן שהנישואים מתקיימים. ובמקרה  חלילה של פרידה או גירושין תתבטל המתנה.
 • עריכת הסכם ממון עם בן/בת הזוג אשר יכלול סעיף ולפיו הדירה הנרכשת על ידי ההורים של הצד שרכש את הדירה איננה חלק מהנכסים המשותפים ולפיכך במקרה של פירוד חלילה לא יתבצע לגבי נכס זה חלוקה.

הקושי הכרוך בכך על פי רוב הוא רגשי, במיוחד בנישואים ראשונים, כשהאהבה פורחת והלב מתרגש (…)  יש חוסר נעימות לבני הזוג – לבקש  חתימה על הסכם ממון לפני הנישואים.

הערה חשובה!! רשום הדירה הנרכשת על שם הילד בלבד לא פותרת את הבעיה!! מכיוון שכל זמן שמדובר בדירה יחידה של בני הזוג, בתי המשפט פעמים רבות ראו בדירה כדירה משותפת למרות רישומה על שם בן הזוג בלבד עוד קודם לנישואים, כשהסיבה היא שאם לא הייתה הדירה הזו, הם היו מתאמצים יחד ורוכשים דירה…

בהערת אגב נוסיף כי ברגע שמתחילים להעביר מתנות של סכומי כסף משמעותיים לאחד הילדים אשר מתחתן, זה הזמן לחשוב על ניהול ההון המשפחתי ולשקול עריכת צוואה על מנת לשמר את ערך השוויון בין הילדים, ככל שערך זה משמעותי להורים. 

האמור לעיל אינו ממצה ואין להסתמך עליו או לעשות בו שימוש או לראות בו יעוץ משפטי מכל סוג. המידע נועד לנוחות ולרקע כללי בלבד ואין לעשות שימוש בתוכנו ו/ או להעתיק (אלא לשימוש אישי ובליווי עורכת דין נדלן או עורך דין נדלן לנסיבות המקרה האשיות שלך) את התוכן ללא קבלת אשור מפורש מראש ובכתב של עו”ד ליאורה גדיש.

7/10/19  ח’ בתשרי תש”פ