• משרד עורכי דין ליאורה גדיש
  • facebook
  • google
  • Linkedin
  • office@gadish-law.co.il
  • 09-7481202
site logo

יפוי כח מתמשך

  • Home / יפוי כח מתמשך

יפוי כח מתמשך

  • by carol |
  • Comments off

יפוי כח מתמשך – בזמן האחרון פנו אליי לא מעט לקוחות בענין יפוי כח מתמשך. מסתבר שגם במקומות העבודה וגם במסגרות שונות של  ” לקראת פרישה ” והרצאות העשרה בדיור מוגן מזמינים מרצים בנושא … והמודעות לנושא גוברת . אז מה זה בכלל יפוי כח מתמשך ומי צריך את זה ?

במשפט אחד אפשר לאמר , שיפוי כח מתמשך זה מסמך שמאפשר לנו להיות בשליטה כשכבר איננו בשליטה … למה הכוונה? 

בהבדל ממשה רבנו, שבגיל 120 היה כבן 20 ולא נס לחו , רובנו במהלך החיים נחווה מידה כזו או אחרת של ירידה בתיפקוד .  

כשמדובר בירידה בתפקוד עד כדי מצב שבו אדם אינו יכול לטפל בעניניו, הכלי היחיד עד לאחרונה   שהיה בנמצא היה, לפנות לבית המשפט ולבקש מינוי אפוטרופוס. 

התהליך של מינוי אפוטרופוס הינו ארוך ולעיתים גורם למריבות במשפחה , כרוך בעלויות  ובדיווחים של האפוטרופוס , מה גם שהאדם עצמו , שאת עניניו צריך לנהל , לא יכול לשלוט בשאלה מי יהיה האפוטרופוס שלו ,  ואיך האפוטרופוס יפעל , שכן התהליך הזה מתבצע כשהוא כבר אינו כשיר.

לעומת זאת ,  יפוי כח מתמשך מאפשר לכל אדם ( שחותם על יפוי כח כזה ) , לקבוע מי יטפל בעניניו האישיים, הרפואיים והרכושיים , כשהוא כבר לא יוכל לטפל בכך בעצמו.

יפוי הכח מאפשר , לא רק לקבוע מי יטפל , אלא גם איך יטופלו עניני  האדם הממנה.

אדם יכול לקבוע לדוגמא , האם ירצה לעבור לדיור מוגן או לא , לאיזה דיור מוגן ,  האם יעדיף להישאר בביתו עם עזרה ואיזה עזרה , כיצד תיראה שגרת יומו גם שלא יהיה כשיר וכו’ .

את השאלות הרלבנטיות להכנת יפוי הכח , עוה”ד שמכין את יפוי הכח יחדד עם האדם המבקש לערוך את יפוי הכח באופן שיפוי הכח ישקף את רצונותיו של אותו אדם . 

מינוי מיופה הכח , שהינו אדם המוסמך לפעול בשם  הממנה יעשה כמובן בהסכמת מיופה הכח , הסכמה שתבוא לידי ביטוי בחתימה  על כתב הסכמה .

מיופה הכח  ע”פ יפוי הכח המתמשך יכול להיות איש אמון כמו בן / בת זוג ,  בן או בת ובמקרה שאין אנשים מקרבה ראשונה רלבנטיים זה יכול להיות גם חבר טוב או איש מקצוע .  

הממנה יכול למנות יותר ממיופה כח אחד , ולקבוע כי יפעלו בשיתוף פעולה או בנפרד  ולתת יפוי כח לעניניו האישיים או הרפואיים או הרכושיים או כולם יחד.

את יפוי הכח המתמשך יכול לערוך רק עו”ד שעבר הכשרה מתאימה ע”י משרד המשפטים והינו בעל תעודה המסמיכה אותו לטפל בעריכת יפוי כח  מתמשך.

יצוין כי יפוי הכח המתמשך הינו מסמך מובנה , שנערך ע”י משרד המשפטים באופן דיגיטלי , אולם יש מקום רב להוראות אישיות , ספציפיות לכל ממנה , אשר אותן יש ללבן מול עוה”ד העורך את יפוי הכח  המתמשך , על מנת שבעת הצורך כאמור , הממונה מכח יפוי הכח המתמשך ידע בדיוק מהן הוראותיו של הממנה וכיצד הוא היה רוצה שדברים יקרו . בברכת צלילות מלאה תמיד… ☺