• משרד עורכי דין ליאורה גדיש
  • facebook
  • google
  • Linkedin
  • office@gadish-law.co.il
  • 09-7481202
site logo

למה לטרוח לערוך צוואה?

  • Home / למה לטרוח לערוך צוואה?

למה לטרוח לערוך צוואה?

  • by carol |
  • Comments off

למה לטרוח לערוך צוואה?

אתם בני 40 או 50, מרגישים צעירים, מתפקדים  נהדר, למה צריך לחשוב על צוואה בכלל?

אז זהו שכל החיים אנחנו אוהבים להיות בשליטה, לדעת שאנחנו מחליטים מה יקרה עם הכסף שלנו ואיך נשקיע או נבזבז אותו.. ולא נעים לחשוב על זה אבל יום אחד כבר לא נהיה פה.. ואם אנחנו רוצים להחליט מה יעשה בכסף שלנו ובנכסים שצברנו, מי יהנה מהם (ולפעמים יותר חשוב – מי לא..!) כדאי שנטפל בעניין.

אנשים חושבים ש-“הכל הולך לילדים, לא”? אז לא, אם אין צוואה, ההסדר החוקי הרגיל, כשבני זוג נשואים זה לזה ואחד מהם נפטר ללא שהניח אחריו צוואה, הוא כזה: בן הזוג שנשאר יורש מחצית מרכושו של הנפטר והילדים מתחלקים במחצית הנותרת.

ומה קורה כשאנשים התגרשו או חלילה התאלמנו, וחיים עם “ידוע בציבור”?

חוק הירושה קובע מפורשות: “איש ואשה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה, ומת אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש ציווה לו מה שהנשאר בחיים היה מקבל בירושה על-פי דין אילו היו נשואים זה לזה, והוא כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת, בצוואה שהשאיר המוריש. “משמע, ידועים בציבור, שאחד מהם נפטר, והוא לא מותיר אחריו צוואה, זה שנשאר בחיים זוכה לרשת אותו כאילו היה נשוי לו, דהיינו, מחצית מנכסיו לרבות דירה!

בעיה נוספת שעשויה לקרות היא כשאחד מבני הזוג נפטר,  הבת זוג (לפי הסטטיסטיקה זו האשה שנשארת  בדרך כלל, מה לעשות…) יורשת מחצית מרכושו ומחצית הילדים – אם הילדים כבר נשואים, יתכן מצב שבו הם ירצו לממש את הכספים שקיבלו מהירושה, שזה אומר, לדוגמא, רבע מהדירה של ההורים, זה בדיוק הכסף שחסר להם כדי לקנות דירה משלהם…. ומה תעשה האמא? איפה היא תגור? פתרון שכיח למצב הזה הוא לעשות צוואה ולפיה כל זמן שאחד מבני הזוג בחיים, לא יהיה שינוי, דהיינו הבת / הבן זוג  שנשאר, יירש הכל, ולאחר 120 של שניהם הילדים ירשו בחלקים שווים.

ענין נוסף המצריך התייחסות, זה מה קורה אם הילדים היורשים את אחד מבני הזוג שנפטר, הוא קטין?

ומה קורה אם חלילה בפטירת המוריש, אחד מהילדים לא בין החיים? ומה קורה אם בן הזוג שנשאר בחיים מתחתן בשנית? האם נרצה שהכסף יעבור לבן זוג החלופי? או שנרצה להתנות על כך? צוואה טובה תיתן מענה לסיטואציות רבות אפשריות, אם כי תמיד יתכן שהמציאות תפתיע אותנו… נכון, צוואה זה כמעט כמו פנסיה, לאף אחד אין חשק לטפל בזה, אבל כדאי, על מנת שכל עמלנו בתחום הרכוש יגיע לידיים הנכונות מבחינתנו… בברכת אריכות ימים J

הסיכום אינו ממצה  ואין להסתמך עליו או לעשות בו כל שימוש או לראות בו יעוץ משפטי מכל מין סוג. המידע נועד לנוחות ולרקע כללי בלבד ואין לעשות שימוש בתוכנו.