fbpx
 • משרד עורכי דין ליאורה גדיש
 • facebook
 • google
 • Linkedin
 • office@gadish-law.co.il
 • 09-7481202
site logo

מדוע חשוב לדייק בהוראות הצוואה?

 • Home / מדוע חשוב לדייק בהוראות הצוואה?

מדוע חשוב לדייק בהוראות הצוואה?

 • by carol |
 • Comments off

האמנם זה משנה מה יהיה הניסוח המדויק של כל מילה ומילה? לאחר קריאת המקרה הבא תראו כמה זה חשוב… מעשה שהיה כך היה.

אדם נפטר לאחר שהתחתן פעם שניה. מנישואיו הראשונים נולדו לו שני ילדים ובנישואיו השניים לא נולדו לו ילדים. בצוואה שערך, הוא ציווה שאשתו השנייה תהיה היורשת של כל רכושו, ולאחר פטירתה, “תעבור יתרת הרכוש שירשה ממני לשני ילדיי” (כלשון הצוואה).

לכאורה צוואה פשוטה, נכון? אז זהו שלא.

מסתבר שעשר שנים לאחר פטירת המנוח, אשתו השנייה ביצעה שיפוצים בדירה שירשה מהמנוח. באותו זמן, היא היתה בת 68, ומסתבר כי מאז השיפוץ, התהדקו מאוד יחסיה עם אותו אדם שביצע את השיפוץ בדירה.

לאור הידוק היחסים בינהם, בשנת 2009, העבירה האישה את הדירה (שקיבלה מהמנוח בירושה), במתנה לאותו אדם שעימו התהדקו יחסיה. במקביל חתמו השניים על הסכם למניעת עסקה שבמסגרתו נקבע כי אותה גברת תישאר לגור בדירה כל ימי חייה, ואותו אדם שקיבל ממנה את הדירה במתנה, התחייב שלא למכור את הדירה ללא הסכמתה.

כתוצאה מכך שהדירה עברה במתנה לאותו אדם שעימו אותו גברת הידקה את יחסיה, נגרעה כמובן  הדירה מרכושו של המוריש (!)  כך שלמעשה, ילדיו של המוריש מנישואיו הראשונים, שחיכו בסבלנות לפטירת האשה השניה כדי לקבל את דירת אביהם לבעלותם, עמדו בפניי שוקת שבורה…

כמובן שמיד הם פנו לבית המשפט בבקשה לבטל את אותה מתנה,  בטענה שמתנה זו, שניתנה ע”י האשה השניה של אביהם, מהווה עקיפה של הוראות סעיף יורש אחר יורש בצוואת אביהם המנוח. בנוסף הם טענו שיש לבטל את המתנה גם מחמת שהיא ניתנה בעקבות עושק והשפעה בלתי הוגנת.

בית המשפט דחה את התביעה, תוך חיוב ילדי המנוח ב- 50,000 ₪ הוצאות (!!!) מהטעמים הבאים:

  1. צוואת יורש אחר יורש (סעיף 42) מאפשרת ליורש הראשון לעשות במה שקיבל מהירושה כבתוך שלו, כך שליורש אחריו נשאר רק מה שהשני השאיר (ולא בזבז…). הוראה זו חלה, בזמן שאין בצוואה הוראות אחרות. זאת אומרת, שניתן לרשום הוראות אחרות: כשאתם ניגשים לערוך צוואה, חשוב שתדייקו ותכתבו בדיוק מה מותר ומה אסור לעשות ברכוש שאתם מורישים, אם יש לכם כוונה שלאחר בן הזוג – לילדים ישאר משהו…

  1. במקרה שבו דובר בפסק הדין, לאשה השניה לא היתה שום הגבלה. לא הוכח שרצתה לפגוע בילדי המנוח אלא, המתנה ניתנה כאות הוקרה לאותו אדם שאהבה כבן / כבן זוג. לכן, לא ניתן היה לבטל את המתנה מתוך עקרונות תום הלב ושימוש לרעה בזכות.

  1. אין מדובר במתנה שלא הושלמה. המתנה הושלמה בחיי האשה, הועברה על שמו של אותו אדם, למעט התניה שהוא לא יכול למכור את הדירה ללא הסכמתה. בית המשפט קבע שמדובר במתנה שהושלמה ונרשמה ולכן אינה מנוגדת לסעיף 8 לחוק הירושה.

 1. בית המשפת לא מצא כאן עושק או השפעה בלתי הוגנת, שכן הוכח כי האשה היתה מאושרת עם אותו אדם , היתה עצמאית לחלוטין, הוא לא בודד אותה ולא מנע ממנה קשרים חברתיים אחרים, וגם לאחר קבלת המתנה טיפל בה במסירות רבה ולא זנח אותה.

אז מה למדנו כאן?

הצוואה הקלאסית, של מתן הרכוש לבן / בת הזוג שנותר בחיים, ולאחריו לילדים המשותפים, טעונה התבוננות ודיוק. יש לנסח את הצוואה באופן שיגביל העברה לצד ג’, במקרה של נישואים שניים (וגם ללא נישואים …), כך שאכן תתקיים כוונתכם במלואה, ולא ימצא חלילה שהכסף שעליו עמלתם כל ימי חייכם ,יגיע לבן הזוג שמו תחלוק האשה שנותרת בחיים את חייה… (כן , מה לעשות, בדרך כלל האשה היא זו שמאריכה ימים יותר מהבעל…).

האמור אינו ממצה ואין להסתמך עליו או לעשות בו שימוש או לראות בו יעוץ משפטי מכל מין וסוג.  המידע נועד לנוחות ולרקע כללי בלבד  ואין לעשות שימוש בתוכנו ללא יעוץ עם עורכ/ת דין הבקיא בעריכת צוואות.

(ת”ע 51045-10-12 , ת”ע 12956-10-12 , פלונים נ’ אלמוני , ביהמ”ש לעניני משפחה במחוז ת”א , כב’ השופט שילה נפתלי)