• משרד עורכי דין ליאורה גדיש
  • facebook
  • google
  • Linkedin
  • office@gadish-law.co.il
  • 09-7481202
site logo

נסח טאבו

נסח טאבו

  • by carol |
  • Comments off

נסח טאבו – המסמך הרשמי מלשכת רישום מקרקעין לרישום זכויות בעל הנכס

לפני שאתם קונים דירה או נכס נדל”ן כלשהו, אחת הבדיקות החיוניות היא בירור מהו טיב הזכויות של הנכס –

האם הנכס רשום במרשם המקרקעין (טאבו)? האם הנכס רשום במינהל מקרקעי ישראל ? או בחברה משכנת? ומי בעל הזכויות בנכס?

מהו טיב הזכויות?  האם מדובר בזכויות בעלות או זכויות חכירה ?

בדקו אם מי שמציג את עצמו בתור הבעלים החוקי והיחיד של הנכס, הוא אכן כזה.

האם קיימת משכנתא על הנכס ? או עיקול ? הגבלה בהעברת הזכויות ? הערת אזהרה לטובת צד ג’ אחר כלשהו? האם שטח הגינה הוא אכן מה שנמסר לכם..?

המידע על הזכויות בנכס נדל”ן בפנקסי המקרקעין נמצא בדף המכונה נסח טאבו. כל אדם המבקש לצפות בפרטי נכס כלשהו ממאגר רישום מקרקעין רשאי לקבל עותק תמורת תשלום.

(כאמור לא כל נכס רשום בטאבו ובהחלט יתכן שאם הנכס רשום במינהל/ בחברה משכנת , לא תמצאו נסח בגין זכויות אלה, או שבנסח תופיע הערת אזהרה בלבד).

איך בודקים זכויות בפנקסי מקרקעין (נסח טאבו)?

ניתן לצפות במידע באופן מקוון במאגר רישום מקרקעין בשירות התשלומים הממשלתי:

לשירות התשלומים הממשלתי 

 להזמנת נסח טאבו בדואר ישראל

כדי להוציא מידע מפנקסי המקרקעין , עליכם להצטייד במספרי גוש וחלקה של הנכס.

בנוסף, יש לשלם אגרת צפייה , ובסיום התהליך  הקצר יישלח עותק  מהנסח – ממאגר רישום  המקרקעין ישירות לתיבת המייל  שלכם  – כפי שמסרתם לשירות התשלומים הממשלתי/ לדואר ישראל בקישורים לעיל.

אם ברצונכם לקבל תדפיס מקורי של נסח הרישום חתום בחותמת לשכת הרישום, תוכלו להזמין אותו באתר רשות הדואר או   לגשת ישירות ללשכת הרישום שבה מנוהלים פרטי  הנכס המבוקש (יש בארץ תשע לשכות טאבו , כל אחת מנהלת אזור גאוגרפי אחר . לדו’  לא ניתן לגשת לטאבו ת”א ולקבל מידע על דירה בירושלים).

איך מבררים מספרי גוש חלקה לפי כתובת?

בדרך כלל מוכר הדירה ידע לתת לכם גוש – חלקה – תת חלקה ( כשקיימת תת חלקה) .  מידע זה מופיע גם בטופס הארנונה  בדרך כלל ( ולחילופין ניתן לגשת למחלקת הנדסה ברשות המקומית / בועדה לתכנון ובניה / ברשות המיסים )  . במידה ואין למוכר את המידע,  או שאתם רוצים לוודא שאכן הכתובת הזו תואמת לגוש- חלקה שנימסרו לכם ( מומלץ בחום) , ניתן לנסות לברר את מספרי הגוש והחלקה של הנכס המבוקש באופן מקוון דרך מחשבון גוש – חלקה של משרד המשפטים.

לחישוב גוש חלקה לנסח טאבו בעזרת המחשבון

בנסח הטאבו לא מופיעים מספר החדרים בדירה אלא שטח במ”ר  ותמיד שטח נטו.

חניה או מרפסת ירשמו בדרך כלל כ”הצמדה” ויסומנו באות וצבע ( לדוגמא : “חניה בשטח של 12 מ”ר ומסומנת כ”ו כחול בתשריט”) . ברכישת דירה בבית משותף, מומלץ להוציא אף את מסמכי הבית המשותף מלשכת רשום המקרקעין ( נכון להיום , עדיין לא ניתן להוציא זאת באופן מקוון ויש לגשת ללשכת רשום המקרקעין הרלבנטית).

לעומת זאת הרישום בעיריה הוא שטח ברוטו , ונכלל בו גם חלק יחסי הרכוש המשותף. זו הסיבה שעל פי רב יהיה הבדל בין שטח הנכס בנסח הטאבו לשטח הנכס בטופס הארנונה.

נסח טאבו הנו מסמך שחשוב להוציא מלשכת רישום מקרקעין במספר שלבים בתהליכי עסקת נדל”ן. בתחילת עסקת נדל”ן, ברכישה או במכירת דירה, חשוב לקבל מלשכת רישום מקרקעין נסח טאבו במטרה לבחון מי הם בעלי הנכס הקשורים לעסקת הנדל”ן. בשלב השני בעסקת הנדל”ן נבקש לקבל נסח טאבו עדכני אשר יעיד על מצבו של הנכס, קרוב לתאריך העסקה, כדי לוודא כי לא השתנה מצב הנכס , ולא צץ פתאום איזה עיקול שלא הופיע במועד הבדיקה הראשונית. ובשלב השלישי, לאחר השלמת הליך  רכישת הדירה או נכס נדל”ן יש לוודא שאתם מקבלים עורך דין  נדל”ן  המטפל בהעברת הזכויות נסח טאבו – כשהפעם , השם שלכם מתנוסס שם בגאון… . כמובן שאם נטלתם משכנתא כדי לממן את הרכישה, גם היא תופיע בנסח הטאבו . נא ודאו שאין טעויות קולמוס וכי שמכם נרשם כהלכה וכן מספרי תעודות הזהות שלכם . טעויות ברישום שמתגלות בעת הרשום עצמו , יתוקנו באופן מיידי. את המסמך מקבלים בסיומו של תהליך של רכישת דירה. קבלת מסמך נסח טאבו הינו השלב בו אנו הופכים באופן רשמי לבעל הדירה שרכשנו, כאשר זכויות הנכס הועברו על שם הבעלים החדשים.

חשוב לציין שלאחר רשום הזכויות על שמכם בנסח טאבו , עליכם להמציא עותק ממנו  ( בליווי שטרי משכנתא חתומים ע”י הטאבו ) לבנק למשכנתאות – אם נטלתם משכנתא – על מנת להוכיח כי המשכנתא נרשמה וכי זכויותיו של הבנק מובטחות.

בתהליך רכישת דירה מקבלן, חל על הקבלן לבצע תהליך רישום, בדרך כלל בשלב הראשון תרשם בנסח הטאבו רק הערת אזהרה לטובתכם ולאחר מספר שנים יושלם הליך הרישום ותירשמו כבעלי הזכויות .

גם בהליך של מיחזור משכנתא תידרשו ע”י הבנק להמציא נסח טאבו על מנת להוכיח את זכויותיכם בנכס ואת גובה המשכנתא הרשומה .

רישום נסח טאבו חשוב בתהליכי עסקאות נדל”ן, רכישת דירה או מכירת נכס הן ברמת ערך הנכס והן ברמת התהליכים המשפטיים ו/או מול הבנק למשכנתאות. דירות רשומות בלשכת רשום המקרקעין  הן בעלות ערך גבוה יותר מאילו שאינן רשומות בלשכת רישום מקרקעין.